Koncepcja Dni Literatury 2021

Tegoroczne motto: Podróż

9-13 czerwca 2021 | Görlitz-Zgorzelec

Czwarta edycja Dni Literatury nad Nysą poświęcona jest mobilności i podróżom. Temat podróży na pierwszy rzut oka wydaje się być nie na czasie, w obliczu obowiązujących teraz ograniczeń podróży. Ale to właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat literatury oferuje nam możliwość poznawania innych krajów, języków, kultur, a nawet i światów podczas czytania. Ten rodzaj podróży jest nadal dostępny. 

 

Podróżowanie już od starożytności należy do ulubionych i owocnych tematów historii literatury. Jako motyw lub metafora znaleźć można je we wszystkich literackich epokach i gatunkach. W sensie dosłownym podróżowanie znaczy poznawanie świata, w sensie metaforycznym oznacza konfrontację z nieznanym i indywidualny rozwój.

 

W XXI wieku podróże i mobilność zdają się zaliczać do najważniejszych symboli statusu. Jednocześnie globalne ruchy migracyjne i uchodźcze doprowadziły do nieznanej wcześniej bezdomności. Ta zmiana związana z mobilnością jest również widoczna w praktyce literackiej. Tegoroczne Dni Literatury nad Nysą będą poświęcone tym wydarzeniom.