Środa, 9 czerwca 2021, godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem i Lisą Palmes

 

Miedzianka. Historia znikania

 

prowadzenie: prof. dr Hans-Christian Trepte, Uniwersytet Lipski

W 1311 roku pojawia się pierwsza wzmianka o tej miejscowości. Dziś Kupferberg/Miedzianka już nie istnieje. Kiedy Filip Springer postanawia zgłębić tajemnice miasta, które zniknęło, pozostała już po nim tylko butelka piwa i porcelanowy korek. Górnictwo powoduje, że malowniczo położona wieś szybko się rozwija. Żadna z wielu toczących się przed II wojną światową wojen nie wyrządziła tu szkody. Po wojnie Kupferberg zmienia się w Miedziankę, miasto, które zostaje poddane odbudowie i staje się ośrodkiem wydobycia uranu. Do momentu, gdy ziemia jest już tak podziurawiona, że nie da się tu dłużej żyć. Z precyzją archeologa Filip Springer przedstawia historię powolnego upadku Miedzianki. Jego książka to kronika, trzymającą czytelnika w napięciu jak powieść!

 

Filip Springer, urodzony w 1982 roku, jest dziennikarzem i fotografem. Publikuje m. in. w Polityce, Przekroju, Rzeczpospolitej oraz Tygodniku Powszechnym. Springer jest autorem kilku reportaży literackich. W języku niemieckim ukazały się dotychczas Miedzianka. Historia znikania (wyd.polskie 2011, wyd. niemieckie 2019) oraz Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (wyd. polskie 2012, wyd. niemieckie 2015), oba tytuły w tłumaczeniu Lisy Palmes. W 2011 roku Miedzianka znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki a w 2012 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2019 roku Filip Springer został wyróżniony Karkonoską Nagrodą Literacką.

 

Lisa Palmes, urodzona w 1976 roku, od 2009 roku tłumaczy literaturę polską. Ponadto wykłada tłumaczenie literackie w Berlinie i Tybindze. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Karla Dedeciusa za tłumaczenia literackie na język niemiecki, a w 2019 roku – wspólnie z Filipem Springerem – Karkonoską Nagrodę Literacką. Razem z Lotharem Quinkensteinem przełożyła na język niemiecki Księgi Jakubowe (wyd. polskie 2014, wyd. niemieckie 2019) oraz ostatnio Czuły narrator (wyd. polskie i wyd. niemieckie 2020) noblistki Olgi Tokarczuk.