Piątek, 11 czerwca 2021, godz. 18:00

Prezentacja książki i rozmowa z Marcinem Wawrzyńczakiem 

Podróżnicy w Górach Olbrzymich. Antologia tekstów źródłowych z XVII–XX wieku

 

prowadzenie: Thomas Maruck, księgarz i przewodnik, Görlitz

Góry Izerskie i Karkonosze, znane wcześniej jako Góry Olbrzymie, od wieków urzekają swą różnorodnością i pięknem krajobrazu. Przyjeżdżali tutaj liczni arystokraci, artyści, duchowni, pisarze i uczeni, opisując, a następnie publikując swe wrażenia. Wśród autorów znajdziemy Benjamina Schmolcka (1672–1737), Adolfa Traugotta von Gersdorfa (1744–1807), Karla von Wachsmanna (1787–1862) czy też późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy‘ego Adamsa (1767-1848). Ich relacje z podróży do dziś oferują niewyczerpane źródło wiedzy o regionie i jego mieszkańcach, ale także unikalny dokument historii kultury Śląska.

 

 Marcin Wawrzyńczak zebrał teksty, dokonał ich wyboru i przetłumaczył na język polski. Jego antologia pozwala nam poznać oczami dawnych wędrowców miejsca już nieistniejące, a także te do dziś przyciągające turystów. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli wędrówek po Śląsku!

 

Marcin Wawrzyńczak, urodzony w 1968 roku, jest fotografem, blogerem i tłumaczem z języka angielskiego i niemieckiego. Od 2009 roku mieszka w Górach Izerskich i zajmuje się historią tego regionu. W ostatnich latach udokumentował historię legendarnego schroniska Michelsbaude, a wyniki swej pracy opublikował w tomach Michelsbaude. Historia nieistniejącej izerskiej gospody i Michelsbaude II. Antologia Podróżnicy w Górach Olbrzymich jest jego pierwszą polsko-niemiecką publikacją i projektem realizowanym wspólnie z Muzeum Śląskim w Görlitz.