DNI LITERATURY NAD NYSĄ


W tym roku Dni Literatury nad Nysą obchodzą mały jubileusz – odbywają się po raz piąty. Ten polsko-niemiecki festiwal literatury, powołany do życia w 2014 roku i odbywający się co dwa lata, na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec.

 

Organizatorzy, Görlitzer Kulturservicegesellschaft, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej i Referat ds. kultury kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz, oraz ich partnerzy, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu i Miejska Biblioteka Publiczna w Görlitz, po latach pandemii i kultury w trybie kryzysowym, w tym roku szczególnie cieszą się na spotkania z ciekawymi gośćmi i publicznością z obu stron Nysy.

 

Dni Literatury nad Nysą odbędą się od środy, dn. 19 kwietnia do niedzieli, dn. 23 kwietnia 2023 roku. Miejscami wydarzeń są Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz Kulturforum Görlitzer Synagoge.

 

Tegoroczne Dni Literatury nad Nysą, których motto brzmi „In the Middle and Nowhere”, poświęcone są dychotomii centrum – peryferie. Program festiwalu podejmuje różne aspekty tego tematu w odniesieniu do aktualnych debat społecznych i trendów literackich. Geograficzne, społeczne i historyczno-kulturowe wymiary centrum i peryferii, jak również wzajemne oddziaływanie i napięcia między nimi znajdują odzwierciedlenie w koncepcji poszczególnych festiwalowych wydarzeń.

 

Biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie zależy nam na dyskusji ww. dychotomii również w odniesieniu do tego długo i niesłusznie marginalizowanego kraju, jego historii, kultury i tożsamości, ale także na oddaniu głosu autorom pochodzącym i/lub związanym z Ukrainą.

 

Wśród gości Dni Literatury nad Nysą są m.in. Marcel Beyer, Dorota Danielewicz, Yuriy Gurzhy, Mateusz Hartwich, Christiane Hoffmann, Andreas Kossert, Karolina Kuszyk, Cornelius Pollmer, Gregor Sander, Ziemowit Szczerek, Łukasz Tekiela oraz Mieczysława Wazacz.


Galeria zdjęć z Dni Literatury nad Nysą

©  Axel Lange