DNI LITERATURY NAD NYSĄ


Dni Literatury nad Nysą to międzynarodowy festiwal literacki odbywający się od 2014 roku co dwa lata w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec. W tegorocznym programie znajdą się prezentacje książek i spotkania autorskie, a także dyskusje panelowe, koncerty, pokazy filmowe i performance.

 

Festiwal ma na celu zaprezentowanie ambitnego materiału literackiego i filmowego i będzie okazją do spotkań z:

 

·         autorkami i autorami,

·         tłumaczkami i tłumaczami,

·         wydawczyniami i wydawcami,

·         blogerkami i blogerami,

·         dziennikarkami i dziennikarzami

·         miłośniczkami i miłośnikami literatury.

 

Przedstawione zostaną aktualne trendy literackie kształtujące dyskurs społeczny w Niemczech, Polsce i Czechach – a od 2022 roku także na Ukrainie. Festiwal przybliży odbiorcom mało znane lub zapomniane aspekty środkowoeuropejskiego sąsiedztwa i zaprezentuje różne spojrzenia na przeszłość i teraźniejszość regionu na przykładzie współczesnej literatury. Celem jest rozbudzenie i pogłębienie wzajemnego zainteresowania oraz odkrycie naszej wspólnej przeszłości i teraźniejszości w duchu sąsiedzkiej wymiany i współpracy.

 

Zorganizowanie festiwalu w niemiecko-polskim bliźniaczym mieście Görlitz-Zgorzelec umożliwia z jednej strony poświęcenie uwagi ważnemu tematowi i obszarowi na literackiej mapie, jaką jest pejzaż pograniczny, z drugiej, do podjęcia dialogu z wrażliwymi aspektami historii integracji europejskiej od drugiej wojny światowej do dnia dzisiejszego i naświetlenia jej z wielu perspektyw.

 

Niemiecko-polskie Dni Literatury nad Nysą to projekt będący owocem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Referatu ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz i firmy Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH. Festiwal jest finansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz innych fundatorów.

 

Na tegoroczne Dni Literatury nad Nysą zapraszamy od czwartku, dn. 10 kwietnia do niedzieli, dn. 13 kwietnia 2025 roku.

 

Organizator i sponsor projektu: Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH. 

 


Galeria zdjęć z Dni Literatury nad Nysą

©  Axel Lange