Dni Literatury nad Nysą 2020

Z powodu obecnie wymaganych środków bezpieczeństwa związanych z koronawirusem Dni Literatury nad Nysą, które powinny odbyć się w dniach 22–26 kwietnia 2020 r., zostały odwołane. 

 

Czwarta edycja Dni Literatury nad Nysą przed nami. W ciągu pięciu dni festiwalu będziemy gościć  wspaniałych ludzi, na podium i pośród publiczności. W kilku miejscach Europamiasta Görlitz-Zgorzelec odbywać się będą ciekawe spotkania z autorami, treściwe rozmowy, te poważne i te zabawne, projekcje filmowe i prezentacje książek. Chcielibyśmy serdecznie wszystkich zaprosić na nasze kulturalne wydarzenia do Teatru Apollo w Görlitz oraz do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Poniżej kilka utrwalonych w obiektywie wrażeń z wydarzeń festiwalu z 2018 roku. Na stronie retrospektywa 2018 zdjęcia te są przyporządkowane poszczególnym wydarzeniom. Życzymy miłego oglądania!

Fot. Axel Lange i Arkadiusz Kucharski.

Książki otwierają drzwi na świat, umożliwiają spotkania, ubogacają. Polsko-niemieckie Dni Literatury nad Nysą prezentują książki, ich autorów, tłumaczy i krytyków, a tym samym przedstawiają aktualne zjawiska i trendy literackie w Polsce, Niemczech i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dni Literatury chcą pobudzić ciekawość i ochotę do wzajemnego poznawania się i odkrywania wspólnej przeszłości i teraźniejszości. Ciekawe, nowe, zapomniane lub nieznane aspekty sąsiedztwa w tej części świata stają się współcześnie tematami książek i esejów, których narracja ukazuje różne sposoby interpretacji historii i aktualnej sytuacji naszego regionu. To właśnie o nich opowiadają Dni Literatury – i to nie tylko za pomocą środków typowo literackich, ale sięgając również do innych gatunków sztuki jak np. film, muzyka, performance. To polsko-niemieckie opowiadanie o sobie nawzajem czyni Dni Literatury forum międzynarodowej wymiany kulturowej, której osią są i pozostaną dobre książki.