Dni Literatury nad Nysą 2021

Dni Literatury nad Nysą przygotowały dla Państwa w dniach od 9 do 13 czerwca 2021 roku niezwykle interesujący i urozmaicony program. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach.

 

Spotkania odbywać się będą zawsze o godz. 18.00. Oferowane będą dwujęzycznie i transmitowane na żywo. Widzowie będą mieli możliwość zadawania autorom pytań za pośrednictwem funkcji czatu na platformie Youtube. Dalsze informacje znaleźć można tutaj

Tegoroczne hasło festiwalu Travelling Wor[l]ds na pierwszy rzut oka wydaje się być nie na czasie w obliczu obowiązujących obecnie ograniczeń podróży. Ale to właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat literatury oferuje nam możliwość poznawania innych krajów, języków, kultur, a nawet i światów oraz eksplorowania ich przez duchowe wędrówki. 

 

Dni Literatury nad Nysą to projekt Görlitzer Kulturservicegesellschaft GmbH, Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Referatu ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu i w Görlitz oraz wielu partnerów z Görlitz i Zgorzelca.

 

Projekt jest finansowany przez Euroregion Neisse-Nisa-Nysa ze środków EFRR w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska-Saksonia 2014-2022.


Powitanie: nadburmistrz miasta Görlitz Octavian Ursu & burmistrz miasta Zgorzelec Rafał Gronicz

© Die Partner
© Die Partner
© Urząd Miasta Zgorzelec
© Urząd Miasta Zgorzelec

Drodzy miłośnicy literatury, szanowni Goście,

 

witamy Państwa bardzo serdecznie w Görlitz-Zgorzelcu na Dniach Literatury nad Nysą, których gospodarzem nasze Europa-Miasto jest już po raz czwarty. Chyba żadne inne miasto położone na Trójstyku między Polską, Niemcami i Czechami nie jest bardziej predestynowane do roli gospodarza tego międzynarodowego festiwalu.

 

Literatura potrafi łączyć ludzi i budować mosty. Opowiadane historie potrafią nas wzruszać, a tym samym wytwarzać zrozumienie dla losów i sytuacji, ale również dla historii, przede wszystkim, jeśli chodzi o poszukiwanie tożsamości i małych ojczyzn.

 

Podróżowanie to w pandemii gorące pragnienie wielu ludzi. Do odległych miejsc, innych krajów i kultur możemy się aktualnie wybrać tylko w wyobraźni. To właśnie literatura jest medium, które pozwala nam zmienić miejsce i perspektywę. Jest promieniem nadziei w tych często przygnębiających i trudnych czasach. Dlatego bardzo nas cieszy, że Dni Literatury nad Nysą kierują naszą uwagę w innym kierunku i niosą nadzieję na lepsze jutro.

 

Na spotkania literackie w Görlitz i Zgorzelcu zaprosiliśmy niemieckich, polskich i czeskich autorów oraz autorki, którzy w swej twórczości w różny sposób podejmują temat podróży.

 

Zapraszamy Państwa do ciekawej literackiej podróży! W imieniu organizatorów, Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, referentki ds. kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz oraz Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH, życzymy Państwu wielu inspirujących spotkań i przeżyć.

 

Octavian Ursu, burmistrz miasta Görlitz

Rafał Gronicz, burmistrz miasta Zgorzelec


Powitanie: Winfried Smaczny i dr Magdalena Gebala, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej

© Claudia Basermann
© Claudia Basermann
© Anke Illing
© Anke Illing

 Szanowni Państwo,

 

pandemia koronawirusa, bardziej niż jakikolwiek inny kryzys ostatnich dekad, uzmysłowiła nam kruchość naszej egystencji. Z dnia na dzień nasze życie w mniejszym lub większym stopniu wywrócone zostało do góry nogami, plany spełzły na niczym, a nasze przyzwyczajenia podane zostały w wątpliwość.

 

Podróże i mobilność, które przed pandemią stanowiły - przynajmniej w świecie zachodnim - jeden z najważniejszych symboli statusu społecznego, a w czasach easyJetu i Airbnb dostępne były za niewielkie pieniądze i przy równie niewielkim wysiłku, nagle stały się rzadkim, cennym dobrem. Wyjazd na koncert do sąsiedniego większego miasta, wyprawa do ulubionego parku narodowego, czy też weekend nad Bałtykiem, choć tak bliskie, wydają się być nieosiągalne. Nasza tęsknota za wyrwaniem się z codzienności jeszcze nigdy nie była tak wielka jak dziś.

 

Literatura w tych „znieruchomiałych" czasach może być wentylem, umożliwiającym nam przebywanie w innych miejscach – i to w każdej chwili i przy nieznacznym ekologicznym śladzie. Podróże literackie nie wymagają od nas rezerwacji lotu, pakowania walizek, i nawet oparzenie słoneczne jest praktycznie wykluczone. Czego jednak potrzebujemy, to intelektualna „reisefieber" czyli ciekawość i zainteresowanie najnowszymi trendami i zjawiskami w literaturze – w Polsce, Niemczech, Europie i na świecie.

 

Zapraszając na nasz festiwal literacki pragniemy zabrać Państwa na ekscytującą wyprawę w świat słów i wspólnie z Państwem oraz naszymi autorkami i autorami podyskutować o przyszłości pisania, czytania i podróżowania między Görlitz-Zgorzelcem, Lwowem a Montrealem. Zapraszamy serdecznie na wspólną podróż!

 

Winfried Smaczny i dr Magdalena Gebala

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej

 


Powitanie: Kierownik Benedikt M. Hummel & Kierowniczka Maria Schulz Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH

© Pawel Sosnowski
© Pawel Sosnowski
© Pawel Sosnowski
© Pawel Sosnowski

Szanowni Goście,

 

w tym roku odbędzie się już czwarta edycja Dni Literatury nad Nysą w Görlitz-Zgorzelcu. Cieszymy się w tym roku z tego faktu szczególnie.

 

Wspólnie z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, referentką ds. kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz , Miejską Biblioteką Publiczną w Zgorzelcu oraz wieloma innymi partnerami z Görlitz i Zgorzelca zaprosiliśmy znane autorki i autorów do udziału w tegorocznej edycji naszego festiwalu, której tytuł brzmi Travelling Wor[l]ds.

 

Podróże to temat, który od zawsze zajmował ogromną przestrzeń w literaturze. Nawet jeżeli w XXI wieku motywy i sposoby podróżowania znacznie się zmieniły, to tradycyjnie symbolizuje ono ciekawość świata, zwrócenie się ku temu, co obce i nieznane – podróżowanie jako sposób rozwoju własnej osobowości. Stąd też pewnie wzięło się często cytowane powiedzenie „podróże kształcą”. Jesteśmy przekonani, że kwestia podróżowania, również w kontekście aktualnych tematów takich jak migracja lub skutki pandemii, stanowi jeden z najważniejszych tematów naszych czasów. Poprzez program Dni Literatury chcielibyśmy dać impuls do zastanowienia się nad nim. Serdecznie zapraszamy więc do pięciodniowej podróży po pasjonującym świecie literatury!

 

Niestety nie udało nam się jeszcze pokonać koronawirusa. Mimo to chcielibyśmy zaoferować Państwu przygotowany z ogromnym zaangażowaniem program w najlepszym wypadku jako wydarzenie z udziałem publiczności. O ewentualnych zmianach programowych uwarunkowanych pandemią prosimy informować się za pośrednictwem internetowych kanałów komunikacyjnych festiwalu.

 

Szczególnie chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym partnerom, mecenasom i sponsorom, którzy w zasadniczy sposób przyczynili się do umożliwienia tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Serdecznie witamy na czwartych Dniach Literatury nad Nysą!

 

Zespół Görlitzer Kulturservicegesellschaft mbH


©  Axel Lange i Arkadiusz Kucharski