Filmy w programie Dni Literatury 2020

Kamerdyner

© FILMICON, Rafał Pijański
© FILMICON, Rafał Pijański

Projekcja filmu „Kamerdyner“ (PL 2018, reż. Filip Bajon, 141 min.)

 

Po śmierci matki pruska arystokratka Gerda von Kraus bierze do siebie kaszubskiego chłopca Mateusza Krolla, wychowując go początkowo w pałacu wspólnie ze swoją córką Maritą. Marita i Mateusz czują się bardzo ze sobą związani i niebawem zakochują się w sobie. 

 

Ojcem chrzestnym Mateusza jest Kaszub Bazyli Miotke, który na konferencji pokojowej w Wersalu reprezentuje interesy swego narodu, a później współtworzyć będzie ośrodek gospodarczy regionu – miasto Gdynię.

 

Podczas gdy Polska w 1918 roku odzyskuje niepodległość jako państwo, rodzina von Kraus na skutek Traktatu Wersalskiego traci cały majątek. Nowy porządek polityczny zaostrza napięcia i konflikty pomiędzy żyjącymi do tej pory w dużej mierze w pokoju Kaszubami, Polakami i Niemcami. We wrześniu 1939 roku zaczyna się II wojna światowa, a wraz z nią niemieckie masakry dokonywane na polskiej i kaszubskiej ludności cywilnej. W lasach pod Piaśnicą ginie kilka tysięcy ludzi.

 

Projekcja filmu „Kamerdyner“ (PL 2018, reż. Filip Bajon, 141 min.)

Wprowadzenie: dr Magdalena Gebala
Moderacja: Maria Kret

23.04.2020, 11:00 | Miejski Dom Kultury Zgorzelec | wstęp wolny

Another Day of Life

© Wüste Film/Pandora Film
© Wüste Film/Pandora Film

Projekcja filmu „Another Day of Life”

(PL/E/B/ANG/D 2018, reż.: Raúl de la Fuente, Damian Nenow, 85 min.)

 

 

Warszawa 1975: Ryszard Kapuściński (43) jest świetnym dziennikarzem, a do tego idealistą. W Polskiej Agencji Prasowej przekonuje swego szefa, by wysłał go do Angoli, gdzie w przededniu niezależności kraju szaleje krwawa wojna domowa. Na miejscu doświadcza brudnej rzeczywistości wojny i odkrywa nieznaną sobie dotychczas bezradność. Podróż prowadzi go w miejsce zagubienia. Angola zmieni go na zawsze; wyjechał z Polski jako reporter, wróci jako pisarz.

 

 

 

Jeszcze jeden dzień życia to fascynująca historia trzymiesięcznej podróży słynnego polskiego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli. Film luźno bazuje na motywach powieści pod tym samym tytułem, w której Kapuściński z sejsmograficzną wręcz wrażliwością i wiernym szczegółom

spojrzeniem przepracował własne doświadczenia wojny domowej.

 

 

W Another Day of Life reżyserzy Raúl de la Fuente i Damian Nenow zręcznie łączą animację ze zdjęciami dokumentalnymi. Film zdobył Europejską Nagrodę Filmową w kategorii  najlepszy film animowany 2018 roku.

 

Projekcja filmu „Another Day of Life” (PL/E/B/ANG/D 2018, reż.: Raúl de la Fuente, Damian Nenow, 85 min.)
26.04.2020, 19:30 | Apollo, Görlitz | wstęp : 8 € /6 €