Filmy w programie Dni Literatury 2018

Pokot

Pokot (Reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, PL/DE/CZ/SK/S 2017, 123 min)


W położonej na uboczu wsi na granicy polsko-czeskiej dochodzi do okrutnych zabójstw. W pobliżu zwłok znajdują się ślady dzikich zwierząt. Ekscentryczna emerytka Janina Duszejko jest pierwszą osobą, która znajduje zwłoki. Wydaje się, że zwierzęta zabijają swych dręczycieli, bowiem wszyscy zmarli są myśliwymi. Sama zaś Duszejko, jako wegetarianka i astrolożka, jest na tych wiejskich terenach outsiderką. Tworzy własną teorię na temat tego, kto kryje się za morderstwami. Ale niebawem sama staje sie podejrzaną.
Reżyserka Agnieszka Holland dokonała adaptacji powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych, czyniąc z niej fascynujący, mroczny ekothriller. W 2017 roku film wyróżniony został Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie.
Pokaz filmu (wersja polska z napisami angielskimi) dla uczniów w piątek, 13.04.2018,  o godz. 10:00 w kinie PoZa NoVA w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Po filmie spotkanie z Olgą Tokarczuk prowadzą Małgorzata Dziurman-Fitas z Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu oraz dr Annemarie Franke, referent ds. kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Wstęp wolny.

In Sarmatien / W Sarmacji

© Salzgeber & Co. Medien GmbH
© Salzgeber & Co. Medien GmbH

Dla starożytnych Greków znajdowała się na końcu świata, dzisiejsi mieszkańcy postrzegają ją jako serce Europy: Sarmacja – antyczne królestwo położone pomiędzy Wisłą, Wołgą, Bałtykiem i Morzem Czarnym, ale również kraina marzeń poety Johannesa Bobrowskiego (1917–1965). Reżyser Volker Koepp podróżuje przez położone wzdłuż wielkich rzek kraje – Republikę Mołdawii, Białoruś, Litwę i Ukrainę, rozmawiając z ludźmi zakorzenionymi w tych krajobrazach. Jego film oddaje i rejestruje rzeczywistość utkaną ze światła i wiatru, z krajobrazu i nieba, wychodzącą daleko ponad to, co można dostrzec gołym okiem. Jest w tych kadrach i opowieściach coś poetyckiego, niemal mitycznego. Tak można poprzez emocje odczuwać swoją małą ojczyznę, tak piękną i jednocześnie tak bolesną.

© Volker Koepp
© Volker Koepp

Volker Koepp, ur. w 1944 roku w Szczecinie, jest reżyserem i realizatorem filmów dokumentalnych. Zasłynął filmem Leben in Wittstock (Życie w Wittstock) z lat 1984-1997, w którym najpierw obserwuje codzienne życie w NRD, a potem, po upadku muru, życie tych samych bohaterów w nowych okolicznościach. Międzynarodową sławę zyskał w 1999 roku filmem o ostatnich niemieckojęzycznych Żydach w Czerniowcach Herr Zwilling und Frau Zuckermann (Pan Zwilling i pani Zuckermann). W wielu dokumentach Koepp zajmuje się tematem granicznych krajobrazów Europy Środkowo-Wschodniej, np. w filmach Kurische Nehrung (Mierzeja Kurońska) z 2001, Memelland (Okręg Kłajpedy) z 2008, Berlin-Stettin (Berlin-Szczecin) z 2009, In Sarmatien (W Sarmacji) z 2014 i Landstück (Kawałek ziemi) z 2016 roku.

In Sarmatien  (reż. Volker Koepp, D 2014, 129 Min), pokaz filmu w wersji niemieckiej.
14.04.2018, 19:30 | Apollo, Görlitz | wstęp : 6 € /4 €

Jakub Böhme – życie i twórczość

© Elmar Flammer
© Elmar Flammer

Pierwszy pełnometrażowy, kinowy film dokumentalny o prawdopodobnie najwybitniejszym mieszkańcu Görlitz-Zgorzelca, Jakubie Böhme (1575–1624), przybliża widzom wszystkie aspekty dotyczące tego mistyka i człowieka. Poprzez wspaniałe obrazy oraz dzięki inteligentnym rozmowom ze znawcami jego twórczości, reżyser opowiada i tłumaczy fenomen Böhmego, naświetlając przy tym historyczny i kulturalny kontekst jego oddziaływania.

 

Premiera filmu odbyła się w 4 czerwca 2016 roku w kinie PoZa NoVa w Zgorzelcu. Wersja niemieckojęzyczna powstała w 2017 roku w studio nagrań stowarzyszenia Ars Augusta e.V. w Görlitz i po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w ramach Dni Literatury 2018.

© Łukasz Chwałko
© Łukasz Chwałko

Łukasz Chwałko, urodzony w 1985 roku w Zgorzelcu, absolwent szkoły filmowej w Brighton (Brighton Film School), następnie studiował kulturoznawstwo i dziennikarstwo na Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Podczas studiów postanowił poświęcić swój pierwszy film wybitnej osobowości rodzinnego miasta. Nad tą niskobudżetową produkcją pracował przez pięć lat z wieloma polskimi i międzynarodowymi partnerami. Film był już pokazywany i entuzjastycznie przyjmowany na kilku festiwalach w kraju i zagranicą.

Jakub Böhme – życie i twórczość - niemiecka premiera filmu oraz rozmowa z reżyserem Łukaszem Chwałko (pokaz filmu w jezyku niemieckim z polskimi napisami)

prowadzenie: Markus Kremser, dziennikarz z Görlitz

15.04.2018, 17:00 | Apollo, Görlitz | wstęp 6 € / 4 €