Sylwetki

Autorzy - alfabetycznie

Artur Becker

© Magdalena Becker
© Magdalena Becker

Artur Becker, ur. w 1968 roku w

Bartoszycach, od 1985 mieszka w Niemczech. Becker pisze powieści, opowiadania i eseje. Ostatnio opublikował tom esejów Kosmopolen. Auf der Suche nach einem europäischen Zuhause (Kosmopolacy. W poszukiwaniu europejskiego domu). Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. Nagrodą im. Adelberta von Chamisso oraz Nagrodą DIALOGU. Wiosną 2019 roku ukaże się jego nowa powieść Drang nach Osten.

 

Nomadzi języka – poranek z Arturem Beckerem i Olgą Grjasnową 15 kwietnia

o godz. 11:30 w teatrze Apollo Görlitz

 

 

Olga Grjasnowa

©  René Fietzek
© René Fietzek

Olga Grjasnowa, ur. w 1984 roku w stolicy Azerbejdżanu, Baku, wychowywała się na Kaukazie. W 1996 jej rodzina rodzina wyemigrowała do Niemiec. Za powieść, debiut z 2012 roku Der Russe ist einer, der Birken liebt (Rosjanin to ten, kto kocha brzozy) otrzymała Nagrodę im. Klausa Michaela Kühnego oraz Nagrodę im. Anny Seghers. W 2014 opublikowała powieść Die juristische Unschärfe einer Ehe (Prawna nieostrość małżeństwa). Obie zostały zaadoptowane na scenę. Gott ist nicht schüchtern (Bóg nie jest nieśmiały) to najnowsza, wydana w 2017 roku powieść Olgi Grjasnowej.  

 

Nomadzi języka – poranek z Arturem Beckerem i Olgą Grjasnową, 15 kwietnia

o godz. 11:30 w Apollo Görlitz

Magdalena Grzebałkowska

© Renata Dąbrowska
© Renata Dąbrowska

Magdalena Grzebałkowska, ur. 1972 roku w Gdańsku, absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, reporterka „Gazety Wyborczej”. Jej pierwszym opublikowanym tomem był Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, potem wydała Beksińscy. Portret podwójny (2014), w której ukazała postać malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza. Rok później ukazał się reportaż historyczny 1945. Wojna i pokój. W

maju 2018 ukaże się kolejna książka biograficzna Grzebałkowskiej Komeda. Osobiste życie jazzu.

 

1945. Wojna i pokój - spotkanie autorskie i rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską,

13 kwietnia o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury Zgorzelec

 

 

 

 

Uwe-Karsten Heye

© Uwe-Karsten Heye
© Uwe-Karsten Heye

Uwe-Karsten Heye, ur. w Reichenbergu (obecnie Liberec), dziennikarz, był attaché prasowym i pisał przemówienia dla Willy’ego Brandta, rzecznik rządu Gerharda Schrödera oraz dziennikarz stacji telewizyjnych ARD i ZDF. Jego wspomnienia o ucieczce i okresie powojennym Vom Glück nur ein Schatten (Ze szczęścia tylko cień) sfilmowano pod tytułem Schicksalsjahre z Marią Furtwängler w roli głównej. W 2000 roku Heye założył stowarzyszenie Gesicht zeigen! Für ein

weltoffenes Deutschland (Pokaż prawdziwe oblicze! Na rzecz Niemiec otwartych na świat), którego jest przewodniczącym. W marcu 2018 roku pojawi się na rynku wydawniczym jego autobiografia Und nicht vergessen (I nie zapomnieć).

  

Sharing Europe – Ile granic jest w stanie znieść Europa? – w dyskusji panelowej udział biorą: Uwe-Karsten Heye, Olga Tokarczuk i Najem Wali, 12 kwietnia o godz. 19:00 w Synagodze Görlitz

 

Sulaiman Masomi

© Sulaiman Masomi
© Sulaiman Masomi

Pisarz, poeta-performer, raper, kabarecista, akrobata słowa czy też wyłącznie Afgańczyk? Sulaiman Masomi jest jak kot Schrödingera:

wszystkim i jednocześnie nikim z nich. Absolwent literaturoznawstwa, będący

także medioznawcą i antropologiem, uczynił zawód ze swojej pasji, którą są słowo i ludzie. Jego historie o życiu emigranta w Niemczech, zwykłych sprawach i absurdach dnia powszedniego Sulaiman Masomi opowiada zawsze niezwykle dowcipnie, z ogromną dozą uroku osobistego. Każdy jego występ, oscylujący pomiędzy śmiechem a smutkiem, inspiracją a refleksją, ilustruje bogactwo aspektów sztuki słowa. I zawsze z miłością do detalu i językowym mistrzostwem.

 

Nic się nie bój, mówię po niemiecku – slam poetycki, Sulaiman Masomi Solo, 11 kwietnia

o godz. 19:30 w Apollo Görlitz

 

Clemes Meyer

© Gaby Gerster
© Gaby Gerster

Clemens Meyer, ur. w 1977 roku w Halle, studiował w Niemieckim Instytucie Literatury w Lipsku i zyskał natychmiastową

sławę dzięki opublikowanej w 2006 roku w wydawnictwie S. Fischer Verlag powieści Als wir träumten (Gdy marzyliśmy). Clemens Meyer w wydanej w 2017 roku książce Die stillen Trabanten (Spokojni satelici) opowiada o ludziach pędzących swój żywot na ponurych krańcach jasno oświetlonych centrów miast, krańcach oddalonych od kulturalnych i turystycznych szlaków. Są to delikatne, pełne ciszy i empatii historie o samotnych mężczyznach i samotnych kobietach, którzy może jednak nie są tak naprawdę całkowicie zapomniani. Nie przestają marzyć, ponieważ chwilami pojawia się nieśmiała nadzieja, że zawsze będą ludzie, z którymi można będzie coś dzielić. 

 

Stille Trabanten - spotkanie autorskie z Clemensem Meyerem, 13 kwietnia o godz. 19:00 w teatrze Apollo Görlitz 

Uwe Rada

© Marko Cerovac
© Marko Cerovac

Uwe Rada, ur. w 1963 roku, redaktor dziennika taz i autor książek. Za pracę publicystyczną otrzymał wiele stypendiów i nagród, m.in. Fundacji Roberta Boscha i Instytutu Goethego. Napisał kilka książek na temat historii Europy Środkowo-Wschodniej, ostatnio opublikował Berlin und Breslau. Eine Beziehungsgeschichte (Wrocław i Berlin. Historia wzajemnych oddziaływań) w 2016 roku i 1988. Roman (1988. Powieść) w 2017 roku. W książkach Die Oder. Lebenslauf eines Flusses (Odra. Życiorys pewnej rzeki) z 2005 i Die Memel. Kulturgeschichte eines europäischen Stromes (Niemen. Dzieje pewnej europejskiej rzeki) z 2010 pisarz bada znaczenie europejskich rzek jako miejsc pamięci kulturowej.

 

W nurcie pogranicza – dyskutują Uwe Rada i Volker Koepp, 14 kwietnia o godz. 18:00 w Apollo Görlitz

 

Olga Tokarczuk

© Jacek Kołodziejski
© Jacek Kołodziejski

Olga Tokarczuk, urodzona w Sulechowie, pisarka, jest z wykształcenia psychologiem. Wielokrotnie zdobywała ważne nagrody, w tym

była siedmiokrotną finalistką i dwa razy podwójną laureatką (jury i publiczności) Nagrody Literackiej „Nike”, otrzymała także Uznamską Nagrodę Literacką i Międzynarodową Nagrodę Brückepreis europejskiego miasta Görlitz-Zgorzelec. Po niemiecku ukazały się dotychczas m.in. powieści Dom dzienny, dom nocny (2001), Gra na wielu bębenkach (2006), Bieguni (2009) i Prowadź swój pług przez kości umarłych (2011). Ta ostatnia powieść sfilmowana została przez Agnieszkę Holland w 2017 roku pod tytułem Pokot.  

 

Sharing Europe – Ile granic jest w stanie znieść Europa? – w dyskusji panelowej udział biorą: Uwe-Karsten Heye, Olga Tokarczuk i Najem Wali, 12 kwietnia o godz. 19:00 w Synagodze Görlitz

 

Pokot (reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, PL/DE/CZ/SK/S 2017, 123 min) – pokaz filmu i rozmowa z Olgą Tokarczuk, 13 kwietnia o godz. 10:00 w Kinie Poza Nova, Miejski Dom Kultury Zgorzelec 

Najem Wali

© Philip Kojo Metz
© Philip Kojo Metz

Najem Wali, urodził się w Bastrze, uciekł z Iraku do Niemiec w 1980 roku po wybuchu wojny iracko-irańskiej . Przez długi czas był korespondentem arabskiego dziennika Al-Hayat, zajmując się kulturą. Pisze regularnie do m.in. Süddeutsche Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, taz i do magazynu Der Spiegel. Jest autorem licznych powieści i opowiadań. W 2017 roku opublikował Die Balkanroute. Fluch und Segen der Jahrtausende (Trasa przez Bałkany. Przekleństwo i błogosławieństwo tysiącleci).

 

Sharing Europe – Ile granic jest w stanie znieść Europa? – w dyskusji panelowej udział biorą: Uwe-Karsten  

Heye, Olga Tokarczuk i Najem Wali, 12 kwietnia o godz. 19:00 w Synagodze


Reżyserzy

Łukasz Chwałko

© Łukasz Chwałko
© Łukasz Chwałko

Łukasz Chwałko, ur. w 1985 w Zgorzelcu,

absolwent szkoły filmowej w Brighton (Brighton Film School), studiował następnie kulturoznawstwo i dziennikarstwo na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Podczas studiów postanowił poświęcić swój pierwszy film wybitnej osobowości rodzinnego miasta. Nad tą niskobudżetową produkcją pracował przez pięć lat z wieloma polskimi i międzynarodowymi partnerami. Film pokazywany był już w wersji oryginalnej i entuzjastycznie przyjmowany na kilku festiwalach.  

 

Jacob Böhme – życie i twórczość

niemiecka premiera filmu oraz rozmowa z Łukaszem Chwałko, 15 kwietnia

o godz. 17:00 w Apollo Görlitz

Volker Koepp

© Volker Koepp
© Volker Koepp

 Volker Koepp, ur. w 1944 roku w Szczecinie, jest reżyserem i realizatorem filmów dokumentalnych. Zasłynął filmem Leben in Wittstock (Życie w Wittstock) z lat 1984-1997, w którym najpierw obserwuje codzienne życie w NRD, a potem, po upadku muru, życie tych samych bohaterów w nowych okolicznościach. Międzynarodową sławę zyskał w 1999 roku filmem o ostatnich niemieckojęzycznych Żydach w Czerniowcach Herr Zwilling und Frau Zuckermann (Pan Zwilling i pani Zuckermann). W wielu dokumentach Koepp zajmuje się tematem granicznych krajobrazów Europy Środkwo-Wschodniej, na przykład w filmach Kurische Nehrung (Mierzeja Kurońska) z 2001, Memelland (Okręg Kłajpedy) z 2008, Berlin-Stettin (Berlin-Szczecin) z 2009, In Sarmatien (W Sarmacji) z 2014 i Landstück (Kawałek ziemi) z 2016 roku.

 

W nurcie pogranicza – dyskutują Uwe Rada i Volker Koepp, 14 kwietnia o godz. 18:00 w Apollo Görlitz. Od godz. 19:30 projekcja filmu W Sarmacji (reż. Volker Koepp, D 2014, 129 min).