Piątek, 21 kwietnia 2023, godz. 20:00

Kosmos prowincja

Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem i Thomasem Weilerem

 

Prowadzenie: Dorota Danielewicz, publicystka i autorka, Berlin

Forum Kultury Synagoga Görlitz, Otto-Müller-Straße 3, Görlitz

Wstęp: 8 / 5 €

DEU/POL

 


Jego pasją jest prowincja, margines, krawędź, nietuzinkowe miejsca, w których Polska wydaje się najbardziej polska, a Wschód najbardziej wschodni. W swoich powieściach Ziemowit Szczerek jest zawsze on the road, zawsze w drodze, napędzany tęsknotą za czymś nieokreślonym, zawsze w poszukiwaniu „słowiańskiej duszy” (Jens Bisky).

 

W Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (2017) autor wysyła swojego bohatera, dziennikarza Łukasza, na dawne ziemie polskie w Ukrainie. Tam Łukasz konfrontuje się z własną arogancją i ignorancją w stosunku do „Dzikiego Wschodu” – ale i z ukraińskimi uprzedzeniami wobec polskich turystów, którzy przyjeżdżają na Kresy, by „wycałować kości przodków”. Świetna książka o różnicach kulturowych i gorzka satyra na temat debat tożsamościowych ostatnich dekad.

 

W Siódemce (2014) Paweł, dziennikarz portalu internetowego specjalizującego się w fake newsach, udaje się starą Vectrą z Krakowa do Warszawy. W dzień Wszystkich Świętych, najbardziej polski ze wszystkich dni, zmierza słynną drogą krajową nr 7, zwaną „królową polskich szos” i dzielącą Polskę na dwie połowy, w samo serce ciemności. Po drodze Paweł spotyka szemrane postaci i miejsca, napotyka także na nacjonalizm, szowinizm i megalomanię – demony, które sieją spustoszenie nie tylko na polskiej prowincji.

 

© Thomas Bär
© Thomas Bär

Ziemowit Szczerek, urodzony w 1978 w Radomiu, pracuje jako pisarz, tłumacz i dziennikarz. Publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce i Krytyce Politycznej. Zajmuje się Europą Środkową i Wschodnią oraz dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i pisze o tym. Do jego ulubionych miejsc należy Ukraina. Laureat Paszportu Polityki, nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

© Jan Zappner
© Jan Zappner

Thomas Weiler, urodzony w 1978 roku w Schwarzwaldzie, studiował przekład literacki w Lipsku, Berlinie i Sankt Petersburgu. Tłumaczy literaturę dziecięcą i piękną z języka polskiego, rosyjskiego i białoruskiego, m.in. utwory Ziemowita Szczerka. W 2019 roku został odznaczony Nagrodą im. Karla Dedeciusa. Thomas Weiler mieszka z rodziną w Markkleeberg koło Lipska.