Czwartek, 20 kwietnia 2023, godz. 19:00

Uroczyste otwarcie Dni Literatury nad Nysą 2023

z udziałem Octaviana Ursu, Nadburmistrza Miasta Görlitz i Rafała Gronicza, Burmistrza Miasta Zgorzelec

 

Kosmos Ukraina

Dyskutują Yuriy Gurzhy, Ira Peter i Ziemowit Szczerek

 

Prowadzenie: Marcel Beyer, pisarz, Drezno

Po spotkaniu Meet & Greet z muzyką Yuriya Gurzhy

Forum Kultury Synagoga Görlitz, Otto-Müller-Straße 3, Görlitz

Wstęp wolny

DEU/POL

 


Do niedawna wielu z nas nie zaprzątało sobie głowy Ukrainą, jej historią, teraźniejszością i przyszłością. Zmieniło się to wraz z rosyjskim atakiem na sąsiada dn. 24 lutego 2022 roku. Z dnia

na dzień Ukraina stała się istotna, zmieniła swoje znaczenie i pozycję, przestała być peryferią i

zaczęła być centrum zarówno na naszej mentalnej mapie, jak i ośrodkiem skupiającym na sobie

uwagę opinii publicznej. Wojna w Ukrainie skonfrontowała nas z niebanalnym i pełnym kontrastów

krajem, którego prawdziwe oblicze „po upadku żelaznej kurtyny zostało przykryte warstwą

klisz i projekcji” (Jens Bisky).

 

Wraz z przybyciem ukraińskich uchodźców do Polski i Niemiec, wojna zagościła również w naszym codziennym życiu. Z czasem pomiędzy gestami bezinteresownej chęci pomocy zaczęły pojawiać się uczucia gniewu i wstydu z powodu pobłażliwej postawy Europy wobec rosyjskiego agresora oraz zdumienie wobec stosunku niektórych niemieckich intelektualistów wobec Rosji. Nawet jeśli inne wiadomości zaczynają stopniowo wypierać z mediów doniesienia o wojnie w Ukrainie, trwa ona nadal i towarzyszy dzień po dniu milionom ludzi.

 

Z Yuriyem Gurzhy, Irą Peter i Ziemowitem Szczerkiem chcemy rozmawiać o tym, jakie przeżycia i doświadczenia łączą ich z Ukrainą, jak wojna zmieniła ich życie oraz jaki wpływ ma na ich pracę twórczą.

 

© Pavol Putnoki
© Pavol Putnoki

Yuriy Gurzhy, urodzony w 1975 roku w Charkowie (Ukraina), jest autorem, muzykiem, producentem i prezenterem radiowym. Wraz z pisarzem Wladimirem Kaminerem był twórcą legendarnego cyklu imprez kulturalnych pt. „Russendisko” w Berlinie. Nad ostatnimi swoimi albumami Yuriy Gurzhy pracował w Ukrainie. W 2020 roku wydał The New Donbass Symphony, cykl piosenek z miast ukraińskiego Donbasu. W 2021 roku z pisarzem Serhijem Zhadanem nagrał album Fokstroty. Od lutego 2022 roku prowadzi kolumnę o wojnie w Ukrainie w berlińskiej gazecie Der Tagesspiegel.

 

© Edwin Bill
© Edwin Bill

Ira Peter, urodzona w 1983 roku w Celinogradzie, obecnie Astana (Kazachstan), pracuje jako niezależna dziennikarka i publikuje między innymi w ZEIT online. W swoich artykułach, mediach społecznościowych i projektach kulturalnych w Niemczech i w Ukrainie zajmuje się głównie powiązaniami historycznymi między Rosją a Niemcami. W 2021 roku spędziła pięć miesięcy w Odessie jako pisarka miejska Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Za prowadzony w tym czasie blog została wyróżniona w 2022 roku nagrodą Golden Blogger Award.

© Thomas Bär
© Thomas Bär

Ziemowit Szczerek, urodzony w 1978 roku w Radomiu, jest autorem książek i dziennikarzem zafascynowynym wschodem Europy i stereotypami o niej. W ramach uroczystego otwarcia Dni Literatury nad Nysą autor przedstawi fragmenty swojej najnowszej książki Wymyślone miasto Lwów (2022), w której porusza się śladami ukraińskiej, polskiej, galicyjskiej, habsburskiej, żydowskiej, europejskiej i postradzieckiej tożsamości Lwowa.