Sobota, 12 czerwca 2021, godz. 18:00

Wieczór autorski z Emilią Smechowski

 My, super imigranci &

Powrót do Polski 

 

prowadzenie: Joanna Maria Stolarek, dyrektor biura Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie, niezależna dziennikarka


 

Emilia była jeszcze Emilką, gdy rodzice wsadzili ją do samochodu i wyruszyli w podróż – opuszczając szarą Polskę – do Berlina Zachodniego! Był rok 1988. Niecały rok później miała już nowe nazwisko, nowy język, nowy kraj: teraz była Niemką, wszystko, co polskie, było niepożądane, a marzenia o lepszym życiu stały się codzienną walką o nierzucanie się w oczy. W minionych dziesięcioleciach z żadnego innego kraju nie wyemigrowało do Niemiec więcej osób niż z Polski. I żadna inna grupa imigrantów nie starała się bardziej niż Polacy być niewidzialną. W eseju My, super imigranci Emilia Smechowski (niem. wydanie 2017, pol. wydanie 2018) opowiada osobistą historię zbiorowego doświadczenia: historię wstydu i zaciętej woli awansu społecznego, uwolnienia się od nich oraz walki o własną osobowość.

 

W książce Rückkehr nach Polen/Powrót do Polski (2019) Smechowski opisuje próbę powrotu do kraju swego dzieciństwa i życia w Polsce. Opowiada o pełnym sprzeczności życiu codziennym oraz rozdartym narodzie.

 

W Görlitz autorka czytać będzie fragmenty obu książek oraz rozmawiać z Joanną Marią Stolarek o tym, co to znaczy mieć więcej niż jedną ojczyznę.

 

Emilia Smechowski, urodzona w 1983 roku w Polsce, wyemigrowała z rodziną w 1988 roku do Berlina Zachodniego. Pracuje jako niezależna autorka i reporterka, m. in. dla Süddeutsche Zeitung i Die Zeit. Za książkę My, super imigranci otrzymała Niemiecką Nagrodę Reporterów, Nagrodę Dziennikarską im. Konrada Dudena oraz Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. W 2019 roku jako rezultat rocznego pobytu w dawnej ojczyźnie opublikowała Rückkehr nach Polen/Powrót do Polski. Emilia Smechowski mieszka w Berlinie.